x
  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ GARANTİSİ ®
  • %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0541 481 93 93
  • 50 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
2017 Kasım 04

Siparişiniz Kargodan Hasarlı Geldiğinde... 4.5 100

Satışını gerçekleştirdiğimiz tüm ürünler kargoya verilmeden önce kontrol edilerek kamera kayıtları eşliğinde orjinal ambalajları kargoda hasar almayacak şekilde özenle paketlenmektedir. Ürünlerin kontrolü ve paketlenmesi esnasında özen gösterilmesine rağmen taşıma esnasında kargolar hasar görebilmektedir.

Eğer kargonuzun hasarlı geldiğini tespit ettiyseniz yapılması gerekenleri aşağıdaki bölümden öğrenebilirsiniz;

Öncelikle ürün size ulaştığında kargonuzda gözle görülür bir hasar olup olmadığını kontrol edin ve herhangi bir hasar gördüğünüzde kargoyu teslim almayarak kargo firması çalışanına tutanak tutturup geri göndermeniz gerekmektedir.

Hasar Tespit Tutanağı hazırlanırken kargo firması çalışanının tutanağa yazdığı açıklamalara mutlaka dikkat edin. Görevli eğer koli veya kartonda hasar olmadığını belirtiyorsa veya ürün hasarlıdır şeklinde bir ifade kullanıyorsa, kargonun taşıma esnasında hasarlı almadığı fakat gönderilmeden önce de hasarlı olarak gönderildiği anlamının çıkartılabileceğinden tazmin veya değişim durumlarında problem yaratacaktır.

Bu nedenle her zaman kargo firması çalışanının tutanak tutarken doğru ifadelerle durumu belirttiğinden emin olunuz. "Ürün teslim aşamasında kontrol edildi ve hasarlı olduğu görüldü." gibi bir ifade ile tutulan tutanaklar değişim ve tanzim işlemleri konusunda size hız kazandıracaktır.

Eğer siparişinizi teslim aldıktan sonra hasar tespit etmeniz durumunda anlık olarak ve en hızlı şekilde ilgili şubeyi arayarak tutanak tutturmanız ve ardından bizimle de iletişime geçerek bilgi vermeniz önemle rica olunur. Anlık olarak tutulmayan tutanakların kargo firması tarafından her zaman aleyhinize kullanılabilecek bir durum yaratacağını önemle hatırlamanız gerekmektedir.

Hasar Tespit Tutanağı ile birlikte firmamıza dönecek ürünlerin değişim ve tanzim işlemleri çok daha hızlı olacaktır. Bu tip durumlarda ayrıca dikkat etmeniz gerekenlerden biri de ürünü firmamıza geri gönderirken size gelen kargo firmasıyla göndermenizdir.

Sipariş Verdiğim Ürünle Bana Gelen Ürün Farklı! Ne Yapmalıyım?

Sipariş aşamaları ve paketleme esnasında gerekli kontrollerin yapılmasına rağmen zaman zaman bu tip durumlar oluşabilmektedir. Değişim işlemi için ürünü göndermeden önce lütfen firmamızla iletişime geçiniz. Değişim yapılabilmesi için lütfen ürüne ve orjinal ambalajına bir zarar gelmeyecek şekilde, ürün size nasıl geldiyse aynı şekilde bize göndermeniz gerekmektedir. Yanlış gelen ürün firmamıza ulaştıktan sonra incelenerek gerekli değişim veya iade işlemi yapılacaktır.

Faturam Kargomla Beraber Gelmedi! Ne Yapmalıyım?

Satmış olduğumuz her ürün yasalar gereği fatura ile birlikte gönderilmektedir. Faturanız kolinin veya paketin dışında şeffaf bir cepçik içine yerleştirilmektedir. Herhangi bir sebeple eğer faturanız gelmediyse kargo yetkilisine faturanın eksik olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Talep etmenize rağmen size teslim edilmeyen faturalar için lütfen kargo firması çalışanına bir tutanak hazırlatın ve firmamızı da anlık olarak bilgilendirin. Bu şekilde en kısa zamanda faturanızın aslı veya aslı gibidir ifadesi bulunan kaşeli bir kopyası size gönderilecektir.

Paylaş
Beğen
Bir şeyleri doğru yapıyoruz ki 1960 yılından beri her zaman sizlerin öncelikli tercihi olduk. 1960 senesinde Ankara’da kurulan firmamız geçen her yıl içerisinde büyüyerek bugün 74 markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş durumdadır. Ankara'da 1, İstanbul'da 5 perakende mağazamız, www.1enstruman.com online satış sitesimiz www.cangozbayi.com kurumsal satış sitemiz ve Türkiye genelinde 600’den fazla satış noktamız ile ithal ettiğimiz enstrüman ve aksesuarlarını, amatöründen profesyoneline tüm müzik severler ile buluşturmaktayız.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.