x
  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ GARANTİSİ ®
  • %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0541 481 93 93
  • 50 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
2017 Mart 20

Ruhumu Dinlendiren Ritimler 4.5 100

İnsan hayatı; monotonluğa dayanamayan bir yapıya sahiptir. Ne sürekli hareketliliği sever ne de durağan bir hayatı sever. Sürekli bir değişiklik, sürekli farklılık ister. Bu tamamen insanın ruhunda olan bir özellikten kaynaklanır ve her insan, ruhuna iyi gelen bir ritmi, hayatının bir köşesine alarak bazen melankolik bir ritme ihtiyaç duyar bazen de çok hareketli bir ritim ile neşe bulur. Bu tür ihtiyaçların karşılanması için kullanılan argümanlar veya farklı teknikler ise insan hayatının her alanında kendini gösterir. Müzik, bu ihtiyaçları en fazla karşılayan bir dünya veya ruha hitap eden bir gıdadır. Müzikal anlamda kullanılan birçok teknik ve birçok cihaz bulunmaktadır. Notalar ise sonuç olarak insanın ruhuna hitap eder. Ben kimi zaman elektro gitarlar ile süslenen müzikleri dinlerim. Ahmet ise daha farklı müzikler. Aslında bu durum ikimizin ayrı ruhlara sahip olduğunu gösterir ve bununla birlikte Ahmet’in kesinlikle yüksek sesli müzikler dinlemeyeceği anlamına gelmez. Zaman değiştikçe ve hayatın ritmi de farklılıklar gösterdikçe ikimizin ruhi değerlerinde değişiklikler olabilir ve birimizin yerine diğeri fevkalade geçebilir. Dünyanın her yerinde müzikal dünya, ruhun dinlendirilmesinde kullanılan en büyük argüman olmuştur. Savaşta, barışta, eğlencede hüzünde ve daha hayatın var ola gelen tüm sahnelerinde bir tür müziğe ihtiyaç duyulmuş, notalar değiştirilmiş ve kulaktan ruha inmeye başlamıştır. Ancak değişmeyen tek şey müziğin varlığıdır.

Müziğin tarihi var mıdır?

Sanırım müziğin tarihi ile ilgili net bir şey söylemek mümkün olmayacaktır. İnsan hayatının var olduğu günden bu yana her dönem bir ritim, her kabile ve topluluklarda farklı bir enstrüman baş göstermiştir. Ortadoğu’nun kendine has ritimleri, Avrupa’nın daha değişik müzikleri ve Amerika’nın kendi gelenek ve kültürlerine has vurguları vardır ve Türkiye’nin de farklı bölgelerinde farklı enstrümanlar görmek mümkündür. Elektro gitarlar ise sanırım tüm dünyada ortak olarak en çok kullanılan müzik aletleridir. Özellikle de yüksek sesli ve hareketli ritimlerde daha fazla tercih edilen çalgı aletleri, dinleyenleri hüzün kuyusunda olsalar bile dağların zirvesine çıkabilecek kadar hareketli bir ruha sahip olmasını sağlar. Bu yüzden de özellikle gençlerin daha fazla tercih ettikleri müzik türleri, elektronik gitarlarla yapılan rock, pop, cazz gibi müziklerdir. Müziğin insan hayatındaki etkisinin ne kadar büyük olduğunu anlamak için kişilerin yaşam stillerini incelemek, tavır ve davranışları üzerinde bir analiz yapmak sonucu elde etmek adına en güzel uygulama olacaktır. Günümüz Avrupa’sı ve Türkiye’sinde artık çok değişik müzikal anlayışların hâkim olduğunu vurgulamak gerekiyor. Artık eskisi gibi daha dingin müzikler dinlenmiyor, hüzünlendirici notalardan uzak duruluyor. Bunun da nedeni yine toplumların değişmesi ve sanatta yeni argümanların kendini göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Müzik ile haşir neşir olanlar var bir de… Bunlar da kendilerine hitap eden çalgı aletlerine sahip olarak bu dünyada yerlerini alırlar. Kimi vurmalı çalgıları tercih ederken kimileri de üflemeli çalgılardan yana tercihini kullanır. Bazıları da telli olan çalgıları daha fazla sever. Elektro gitar ise kendine has bir yere sahiptir. Yani kategorize bakımından telli çalgılar arasına girse de çıkarttıkları sesler itibari ile diğer tüm çalgı aletlerinden çok daha farklı özelliklere sahiptirler. Tercih yapmak için ise yine ruha danışmak gerekiyor. Kendinizi hangisine daha yakın görüyorsanız o alanda tercih yapmanız, yaşamınıza daha fazla renk katacaktır.

Paylaş
Beğen
Bir şeyleri doğru yapıyoruz ki 1960 yılından beri her zaman sizlerin öncelikli tercihi olduk. 1960 senesinde Ankara’da kurulan firmamız geçen her yıl içerisinde büyüyerek bugün 74 markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş durumdadır. Ankara'da 1, İstanbul'da 5 perakende mağazamız, www.1enstruman.com online satış sitesimiz www.cangozbayi.com kurumsal satış sitemiz ve Türkiye genelinde 600’den fazla satış noktamız ile ithal ettiğimiz enstrüman ve aksesuarlarını, amatöründen profesyoneline tüm müzik severler ile buluşturmaktayız.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.