x
  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ GARANTİSİ ®
  • %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0541 481 93 93
  • 50 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
2017 Mart 27

Müzik insanı değiştirir mi? 4.5 100

Psikologların yaptıkları bir araştırmaya göre, insanlar; dinledikleri müziklere göre hayatlarına şekil verirler. Metalcilerin hayatlarına baktığınızda dinledikleri müziklerin ritmine göre hareket ettiklerini görebilirsiniz veya arabesk müzikleri hayatının her köşesine almış insanların dünya görüşlerinin çok soluk olduğunu, umutsuz bakış açısına sahip olduklarını ve daha da ötesinde isyankar bir ruha sahip olduklarını görürsünüz. Eskinde ülkemizde daha fazla dinlenen müzikler; slow, arabesk, fantezi veya Türk halk müziği idi. Tabi ki bu müziklerin yasaklanması gerektiğini veya bunların ilkel müzikler olduğunu söylemiyorum, konumuzun akışına göre şekillendirmek adına bu örneği vermek istedim. Son zamanlarda ise yeni nesil diye adlandırılan gençlik, daha farklı müzikleri tercih eder. Metrolarda, otobüslerde, yolda yürürken, çalışırken hatta ve hatta yemek yerken bile kulağında kulaklık, son ses açılan bir müziği dinleyenlere tanıklık edebiliyoruz ve birçoğunun dinlediği müziklerin hareketli müzikler olduğunu söylemek herhalde yanlış olmayacaktır zira kulaklıklardan dışa vuran sesler bunu en iyi şekilde anlatmaya yetiyor. Peki, bu yüksek müzikleri hangi aletlerle yapıyorlar ve insan ruhuna neden bu kadar çok hitap ediyor? Elektro gitar müzik dünyasının en çok kullandığı müzik aletlerinden biridir. Yüksek ses dalgası sayesinde notalar daha vurgulu olarak çıkar ve ses yüksekliği bakımından diğer müzik aletlerini neredeyse üçe katlar. Ruha hitap etmesinin nedeni ise insanın kendine sığamamasıdır. Yani sürekli daha yüksek yerlere ulaşmak isteyenler, birincil ihtiyaç olmamasına rağmen, ikincil ihtiyaçların başında gelen müziğin de bu şekilde olmasını isterler bu nedenle yüksek sesli müzikler, ilk tercihlerdir.

Yolculuk yaparken hareketli müzikler

Yolculuk, her insanın hayatında yaptığı temel şeylerden biridir. Kısa yolculuklar her gün, uzun yolculuklar ise yılda en az 3-5 defa yapılır. Kısa yolculuklar çok sıkıcı olmasa da bazen uzun yolculukların bunaltıcı bir hal aldığını söylemek mümkündür. Özellikle de araba kullanıcısı iseniz bu durum çok daha fazla sıkılmaya neden olur. Trafiğin yarattığı stres, yolun uzunluğu ve yetişmeniz gereken yerin yarattığı atmosfer sıkılmak için birer neden olmaktan geri durmazlar. Bu tip durumlarda yapılması gereken en güzel şey müzik dinlemektir. Tabi müzik dinlerken de hangi tip müziğin seçildiğine dikkat etmek gerekiyor. Mayıştıracak bir müzik dinleyerek yolculuğun çekilir olmasını düşünemiyorum, kesinlikle hareketli ve biraz daha yüksek sesli müziklerin olması herhalde yolculuğu daha rahat hale getirir. Tabi bu kişinin kendi tercihine göre değişim gösterebilir bu konuda da herkesin aynı fikirde olmasını beklemek doğru olmayacaktır. Avrupa ve Amerika’da daha fazla kendini gösteren elektro gitarlar, en yüksek sesleri çıkartan müzik aletleridir. Hemen hemen tüm müzik albümlerinde ve konserlerde bu aletleri görmek mümkündür. Durumun böyle olması, oradaki insanların da daha çok hareketli müzikler dinlemek istemelerinden kaynaklanmaktadır. Artık ülkemizde de durumun farklı olmadığını kabullenmek gerekiyor.

Her yerde müzik

Müzik, dikkat çekicilik açısından en büyük argümandır. Bir dükkânın açılışında, eğlence partilerinde, siyasi programlarda veya aklınıza gelebilecek diğer tüm alanlarda dikkat çekmek, izleyicinin nazarını o yöne çekmek için müzik kullanılır ve genellikle daha yüksek sese sahip cihazlarla yapılmış müzikler tercih edilir. Bir haber programının başlamasında kullanılacak müziğin arabesk olması, herhalde seyircinin daralmasına ve kanalı kapatmasına neden olur. Ama elektro gitarlar ile yapılan bir müzik, kesinlikle izleyicinin dikkatini çekecek ve haberleri izlemeye koyulacaktır. Yani anlayacağınız; müzik dünyası geniştir ve hayatın her yerinde kendini gösterebilen bir gücü vardır…

Paylaş
Beğen
Bir şeyleri doğru yapıyoruz ki 1960 yılından beri her zaman sizlerin öncelikli tercihi olduk. 1960 senesinde Ankara’da kurulan firmamız geçen her yıl içerisinde büyüyerek bugün 74 markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş durumdadır. Ankara'da 1, İstanbul'da 5 perakende mağazamız, www.1enstruman.com online satış sitesimiz www.cangozbayi.com kurumsal satış sitemiz ve Türkiye genelinde 600’den fazla satış noktamız ile ithal ettiğimiz enstrüman ve aksesuarlarını, amatöründen profesyoneline tüm müzik severler ile buluşturmaktayız.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.