x
  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ GARANTİSİ ®
  • %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0541 481 93 93
  • 50 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
2017 Mayıs 10

Klarnet Dinletisi 4.5 100

Daha çok toplumda duygusal müziklerin egemen olduğunu söylemek doğru olur mu bilemem fakat, duygusal müziklerin toplumdaki yerinin özel bir alanı kapladığını çok rahatlıkla söyleyebilirim. Her insan müziğe ilgi duyar ve duygusal müzikler, her insan için tercih edilen müzik türlerinden biridir. Tabi ki bir müziğin duygusal olabilmesi için kullanılan enstrüman çok önemlidir. Mesela kemençe ile duygusal müzik yapmak mümkün olsa da müzik aletinin ruhuna uygun olmadığından belki de istendiği ölçüde müzik notalarını tutturmak mümkün olmayabilir. Ancak klarnetler böyle değildir. Bu müzik aletleri belki de aletin üflenerek çalındığından dolayı içten gelen bir duygunun tercümanı olmaya namzet aletlerdir. Bu yüzden de duygusallık anlamında daha net müziklerin çalınmasına yardımcı olmaktadırlar. Tabi ki bu, tamamen kendi görüşümdür. Anadolu insanı hüzünlüdür, hüzünle yoğrulmuştur. Tarihinin her karesinde hüzne ve duygusallığa yer verir bu insanlar. Bu yüzden daha çok duygusal müziklerin çalınabildiği müzik aletleri, Anadolu topraklarında daha sık görülür. Bir de bu işin mahir ustaları vardır ki bunların önünde gerçekten de saygı ile eğilmek gerekiyor. Uzun süre emek vererek işin en ince ayrıntısına kadar çözmüş olmaları ve müzik aletini ellerine aldıkları andan itibaren insanın ruhuna hitap edileceğinden emin olunan bu ustalara hak ettikleri değeri vermek, her müzik ile ilgilenen veya her insanın işidir demek gerekiyor.

Klarnet, sizi sizden alır

Bazı müzikler vardır hani argoda “beni benden aldı” diye bir tabir kullanılır. İşte bu müzikler için de bu yakıştırmayı yapmak gerekiyor. Mesela yalnız başınıza iken bir internet sitesinden veya müzik aletinizden duygusal bir müzik açın ve kendinizi müziğin akışına bırakın. Bir süre sonra duygularınızın farklı yerlere kaydığını hissedeceksiniz. Yıllar önce yaşadığınız acı bir olay, unutamadığınız bir anı veya sizin için önemli olan bir zaman dilimi… Sanki notalar gelip bu yerlerde durmuşlar ve hep aynı tempo ile anımsanan olayı hatırlatır. Duygusal müziklerin en büyük etkisi budur sanırım ve bu yüzden de insanlar bu müziklerden bir türlü kopamıyorlar. Uzun süre dinlenilmesi tabi ki insan ruhunda acıların depreşmesine neden olur ancak tamamen uzak kalmak da duyguların körelmesine neden olur. Anadolu dedik, evet. Anadolu insanı, geçmişinden bugününe kadar sürekli acı olaylarla yüzleşmek zorunda kalmıştır. Acı olaylar, hayatın zor şartları veya daha farklı sebepler. Sürekli bir duygusallık kulvarında dönüp dolaşmalarına neden olmuştur. Bu durum, her alanlarına sirayet ettiği gibi müzikal dünyasına da sirayet etmiştir. Zaten klarnet en çok da bu topraklarda kendini gösterir. Acıları anlatmak veya tabir caizse “duygusallığa bağlanmak” için kesinlikle en güzel çalgı aleti olduğunu söylemek gerekiyor.

Biraz da hareketlilik

Hani notalar ve notaların mükemmel gücünden bahsetmişken, üstünüze sinen kasvetli havayı biraz olsun atmak gerekiyor. Anadolu insanı her ne kadar hüzne alışık olsa da eğlencesini de unutan bir millet değil. Bu nedenle acı ile eğlenceyi bir ruhta birleştirebilen bu insanlar klarnetler ile hem duygusal müzikler hem de hareketli müzikler üretebilmektedirler. Duygusallığı bir kenara bırakarak oyun zamanı geldiğinde, ağlayan o müzik aleti bir an seyircilerinin ayağa kalkarak oynamalarına da tanıklık eder. Yani müzik dünyasının her alanına hakimiyet sağlayan bir alettir.

Paylaş
Beğen
Bir şeyleri doğru yapıyoruz ki 1960 yılından beri her zaman sizlerin öncelikli tercihi olduk. 1960 senesinde Ankara’da kurulan firmamız geçen her yıl içerisinde büyüyerek bugün 74 markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş durumdadır. Ankara'da 1, İstanbul'da 5 perakende mağazamız, www.1enstruman.com online satış sitesimiz www.cangozbayi.com kurumsal satış sitemiz ve Türkiye genelinde 600’den fazla satış noktamız ile ithal ettiğimiz enstrüman ve aksesuarlarını, amatöründen profesyoneline tüm müzik severler ile buluşturmaktayız.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.