x
  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ GARANTİSİ ®
  • %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0541 481 93 93
  • 50 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
2017 Haziran 12

Kemanın Tarihçesi 4.5 100

Kemanın tarihçesi

Keman, tam olarak hangi dönemde ve kimler tarafından bulunduğu belli olmayan bir enstrümandır. Bazı kaynaklarda ilk bulanların İngilizler olduğu söylense de verilen tarihten daha önce Almanlarda veya İtalyanlarda da keman görülmüştür fakat ismi farklı olarak zikredilmiştir. İngiltere'de “Fiddle”, Almanya'da “Fiedel” İtalya'da “Lira da Braci”, Fransa'da “Viel” isimleriyle anılmıştır. Tam olarak kemanın hangi dönemlerden geldiğini söyleyemesek de Orta Çağ’da daha popüler bir enstrüman haline geldiğini söylemek yerinde olur. Türklerde de uzun dönemler öncesinden bu yana kullanılan keman, adını oğuzların “Kemençe”inden aldığı bildirilir ki muhtemelen öyledir.

İlk dönemlerde kemanların tek tipte olmadığı bildiriliyor, yani her ülkenin kendine göre şekillendirdiği bir keman ya da her yapımcısının kendine göre verdiği bir şekilde görmek mümkündü. 15 ve 16. Yüzyıllara gelindiğinde kemanların yapımcı ustaları Nicolo Amati, Paolo Maggini, Giuseppe Guarneru, Antonio Stradivarius, kemana son şeklini vermişler ve dünyada artık üretilen ve kullanılan kemanların tek tipte olması sağlanabilmiştir. Tabi buna karşın değişik şekillerde yapılan keman türleri yok mu? Elbette var ama genel olarak 65 cm. uzunluğunda ve 4 tele sahip bir çalgı aleti olarak tabir etmek elzemdir. Zamanın ilerlemesi ve müzikal dünyanın gelişmesiyle birlikte 19. Yüzyılda bir takım değişikliklere yer verilse de kemanların kaderinin 1565 yılından itibaren parladığını belirtmek gerekiyor, İlk defa 1565 te St.Riggo ve Corteccia'nın eserlerinde yer verdiği keman, zamanla orkestralarda daha fazla görülmeye başlandı, önceleri bir tanesine yer veriliyorken daha sonraları 1. Keman ve 2. Keman olarak sahnede kendini göstermeye başladı, tabi günümüzde sayısının çok daha fazla olabildiğini belirtmek gerekiyor.

Dünyanın her yerinde kullanılan ve müzik dünyasının büyüklerinden biri olarak kabul edilen kemanın Türklere ne zaman geldiğine dair bir bilgi bulunmuyor. Ancak biraz daha yakın dönemlere Osmanlı tarihine gelindiğinde kemanın biraz daha tanınır hale geldiği görülüyor. Yapılan bazı araştırmalara göre İstanbul ve Trabzon gibi Latin ülkeleri ile sıkı sıkı ilişkileri olan bu şehirler üzerinden kemanın Türk musikisine girdiği söyleniyor, bununla birlikte Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından Makbul İbrahim Paşa, şehzadelik yaptığı dönemlerde Manisa’da keman çalıyordu. Elbette Türk tarihinde çok daha eski dönemlere uzansa da elimizdeki bu bilgi bile Türk musikisinin kemanla tanışmasının yakın dönem olmadığını bildirmek adına yeterlidir.

Günümüze gelindiğinde kemanın müzik dünyasındaki yerinden söz etmek gerekiyor. Hangi alanlarda, hangi amaçlarla kullanıldığına göz atarak müzikal dünyadaki önemine değinmek gerekiyor. I. Mahmut döneminden sonra ünlenmeye başlayan ve popüler olarak kullanılmaya başlayan keman, günümüzde modern sanatlarında kendinden en çok söz ettiren çalgı aletlerinden biri olmayı başarıyor. Zira metro duraklarında, lüks restoranlarda veya albümlerin yapımından kemanın yokluğu kesinlikle bir eksiklik olarak kabul edilir. 4 telli ve kısa bir boyu olmasına rağmen sunduğu müzikal melodinin verdiği huzur sanırım tüm müzik aletleriyle yarışabilecek kadar güçlüdür. Daha önceki yazımda kemanın bendeki yerine değinirken ruhumu okşadığından söz etmiştim, gerçekten de öyle çalana veya dinleyene sorduğunuzda belki neden bu müzik aletine karşı ilgi duyduklarını tam anlamıyla ifade edemezler fakat kesinlikle ruhlarına hitap ettiği ve ruhlarını dinlendirdiği için keman bir tercih sebebidir.

Paylaş
Beğen
Bir şeyleri doğru yapıyoruz ki 1960 yılından beri her zaman sizlerin öncelikli tercihi olduk. 1960 senesinde Ankara’da kurulan firmamız geçen her yıl içerisinde büyüyerek bugün 74 markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş durumdadır. Ankara'da 1, İstanbul'da 5 perakende mağazamız, www.1enstruman.com online satış sitesimiz www.cangozbayi.com kurumsal satış sitemiz ve Türkiye genelinde 600’den fazla satış noktamız ile ithal ettiğimiz enstrüman ve aksesuarlarını, amatöründen profesyoneline tüm müzik severler ile buluşturmaktayız.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.