x
  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ GARANTİSİ ®
  • %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0541 481 93 93
  • 50 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
2017 Haziran 07

Keman Dinletisi İle Huzur Buldum 4.5 100

Kemanın gücünün ne nispette olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum, fakat melodiler, sesler ve ritimler insanın ruhuna en çok işleyen şeylerdir.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımla akşamsefası yapmak istedik, hoş ritimleri olan ve kafeterya ya da müzik evinin olmasını kararlaştırdık, hareketli olmayacak slov tarzda çalan bir müzik olacak amaç ruhumuzu dinlendirmekti yoksa kafeterya, türkü evi veya müzik evi bulmak mesele değil. Neyse bulduk bir yer ve burada hangi müziklerin çaldığını sorduk, verilen cevap ilgimi çekti; “burada sadece keman çalar.” Enteresan, solist yok assolist yok sadece bir tek enstrüman çalıyor burada. İlkin garibime gitti tek bir müzik aleti kendi başına ne kadar güçlü ses çıkartabilir ki diye düşündüm fakat arkadaşımın da isteği üzerine kalmaya karar verdik.

Hani “müzik ruhun gıdasıdır” derler ya ben bu söze kemanın müthiş dinletisini dinlemeden öncesine kadar pek sıcak bakmıyordum, müzik ve ruh ve gıda… Tamam, bir yerde eğlendirmek ya da ne bileyim dinginleştirmek için müziğin faydalı olduğunu kabul ediyordum ama topyekûn müziğin ruha hitap ettiğini keman dinledikten sonra anladım desem abartı olmayacak. Ruh ve müzik meğerse ayrılmaz ikililerdir ama doğru müziği doğru zamanda ruha dinletirseniz durum böyledir aksi halde ruh dinlemez ve gıdasını alamaz bu da zamanla o müzikten kaçmanıza neden olur ki böyle bir durumda müziğin ruhun gıdası olduğunu söylemek doğru olmaz. Keman dinlerken, melodilerin akıntısı insanı kendinden geçiriyor, farklı bir âlem, farklı bir dünya ve farklı bir hülyadaymış gibi hissediyor insan kendini. 65 cm uzunluğunda ve sadece 4 teli bulunan bir aletin nasıl bir tesir yarattığını gerçekten dinledikten sonra anlamak daha rahat oluyor. Keman, her ne kadar basit bir çalgı aleti gibi dursa da sunduğu melodiler ve ruha hitap etmesi başka hiçbir şeyle tarif edilemez.

Bazen metro duraklarında karşılaşıyorum kemanlı gençleri… Belki de amaç harçlık çıkartmak diye düşünüyorum kendi kendime bir gün merak edip bir kemancıyla sohbete dalıyoruz, amaç harçlık çıkartmak mı yoksa daha farklı nedenleri var mı? Sohbetimizin ana teması keman ve nedeni… Genç kardeşim konuşmaya başlıyor ve söyledikleri benim “harçlık için çalıyor” düşüncemden dolayı utandırdı beni, kemancı arkadaş söze bir giriyor pir giriyor;

“Keman, benim hayatımın huzur ve neşe kaynağıdır. Kimiler hayatlarında bir hayvana yer verir, kimileri teknolojinin son sınıf ürünlerinden birine, manevi anlamda herkesin kendine göre bir aşkı var. Benim de aşkım müzik aletim, onsuz bir yere gitmek bende bir eksiklik hissine sebep oluyor, O benim bir parçam… Ben onunla O benimle mutlu galiba biz ayrı yerlerde yaşayamayız.”

Kısa cümleler fakat kararlı ve bir o kadar da ilginç sözler, evet evcil hayvan sahiplerinin minik dostlarına hayran olduklarını onlarsız yaşayamadıklarını biliyordum fakat tahta parçası bir şeye aşık olmak da neymiş bunu da ilk defa gördüm. Herhalde keman denen aletin sunduğu melodilerin ruha hitap etmesi, ruhta büyük bir boşluğu dolduruyor bu da kemancıların veya bu enstrümanı dinleyen kişilerde bir bağın kurulmasını sağlıyor ve neticede müzik aleti ile insan arasında artık kopulamayacak kadar derinden bir muhabbet başlıyor, belki de keman aşkı…

Paylaş
Beğen
Bir şeyleri doğru yapıyoruz ki 1960 yılından beri her zaman sizlerin öncelikli tercihi olduk. 1960 senesinde Ankara’da kurulan firmamız geçen her yıl içerisinde büyüyerek bugün 74 markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş durumdadır. Ankara'da 1, İstanbul'da 5 perakende mağazamız, www.1enstruman.com online satış sitesimiz www.cangozbayi.com kurumsal satış sitemiz ve Türkiye genelinde 600’den fazla satış noktamız ile ithal ettiğimiz enstrüman ve aksesuarlarını, amatöründen profesyoneline tüm müzik severler ile buluşturmaktayız.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.