x
  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ GARANTİSİ ®
  • %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0541 481 93 93
  • 50 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
2017 Mart 27

İnsanlar neden müziksiz yapamazlar? 4.5 100

İnsanın bir gününe şöyle bir göz atalım… Sabah kalkması, işe gitmek için hazırlanması, yola koyulması, iş yerine ulaşması, çalışmaya başlaması, mesaiden sonra yeniden yola koyulara eve yetişmesi, yemek yemesi ve uyuması… Temel olarak insan hayatı bu saydığımız labirentler içerisinde devam eder. Tabi araya sıkıştırılan etkinlikler, konserler, kitap okumaları, televizyon izlemeleri vs. bunları söylemiyorum. Genel itibari ile bir insanın günlük olarak yaptığı işlerden bahsediyorum. Saydığımı bu klişe hareketlerin her bir merhalesinde kendini gösterebilen tek şey müziktir. Sabah kalkarken hareketlenmek için bir müzik açar, yolculuğun stresine kapılmamak için müzik dinler, işyerinde çalışırken motivasyonunu korumak için müzik dinler ve eve gelip kitap okumaya geçerken de bir yandan müzik dinlemeyi ihmal etmez. Peki, neden bu kadar çok müzik dinler insan? “Müzik ruhun gıdasıdır” derler. İnsan hayatının her aşamasında seslere ihtiyaç vardır. sesler olmadan ne iletişim sağlanabilir ne de bir işe odaklanılabilir, daha fazla iş yapabilmek için ruhun beslenmesi gereklidir. Sadece yemek, su veya diğer tüketimler ruhu dinlendiremez hatta hiç dinlendiremez. Bu saydıklarım tamamen insan vücudunun ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Ama müzik, tek başına ruhun ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçtedir ve tabi bunun yanında inanılan bazı değerler. Aslında konumuz elektro gitarlar ile alakalıdır, çünkü son zamanlarda bu aletler, müzik dünyasında en çok tercih edilen seçenekler arasında kendini gösteriyor. Nedeni ise hem söyleyen hem de dinleyenlerin daha fazla ihtiyaç duydukları ses oranına sahip olmasıdır.

Neden elektro gitar?

Her müzik aletinin kendine göre bir sesi vardır, notalardaki vurgular farklıdır, çıkarttığı sesler farklıdır ve ruha hitap etme şekli farklıdır. Elektro gitar ise çok daha farklıdır. Ses frekansı açısından en yüksek sese sahip olan bu cihazlar, kişilerin hareketli bir hayata adapte olması için kaçınılmaz enstrümanlar arasında yer alır. Nitekim bir spor salonunda ağır bir müziğin açıldığı hiç görülmemiştir veya bir eğlence merkezinde de durum aynıdır. Bu tip yerlerde daha çok yüksek ses çıkartan ve insan ruhunu harekete geçiren müzik aletlerine yer verir. İnsanın uzuvları (el, kol, bacak, baş, ayak vs.) duyduğu sese göre hareket eder yani ritim tutar. Bir cenaze marşı ile insanın uzuvları ne kadar hareket edebilir veya bir elektronik gitarla yapılmış bir müzik karşısında insanın uzuvları ne kadar sakin durabilirler? Bu soruya cevap vermek için çok da uğraşmaya gerek yoktur. Azıcık bir düşünme sonucunda kesinlikle her müziğin yerinin farklı olduğunu kavramak hiç de zor olmayacaktır. Bu nedenle eğlence merkezlerinde kullanılan müzik aletleri daha fazla elektro gitarlar olmakla birlikte diğer yüksek sesli müzik aletleridir. Bu durum; çalışırken, yolculuk yaparken veya zamanla kısıtlı olan tüm durumlar için geçerlidir.

Müziksiz hayat sönüktür

Müziğin olmadığı bir ortamda ne kadar durabilirsiniz? Aslında burada temel faktör müzik değil, müziğin sesidir. Mesela bir yerde çalışan birini ele alın ve ortamın sessizlikten kavrulduğunu düşünün… Bu kişinin yapacağı iş çok kısıtlı olacaktır. Çünkü yaptığı işe adapte oldukça ruhu daralarak ve bir yerde pes etmek zorunda kalacaktır. Ama elektro gitarlar veya daha farklı ses çıkartan müzikal aletleri ile yapılmış bir müziğin olduğu bir ortamda çalışan kişinin enerjisi çok daha yüksek olur ve yaptığı işi daha bir hevesle yapar, zamanın da nasıl geçtiğini pek anlaması mümkün olmaz. Yani müziksiz hayat ve müziksiz bir çalışmanın sonucu kesinlikle hüsrandır…

Paylaş
Beğen
Bir şeyleri doğru yapıyoruz ki 1960 yılından beri her zaman sizlerin öncelikli tercihi olduk. 1960 senesinde Ankara’da kurulan firmamız geçen her yıl içerisinde büyüyerek bugün 74 markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş durumdadır. Ankara'da 1, İstanbul'da 5 perakende mağazamız, www.1enstruman.com online satış sitesimiz www.cangozbayi.com kurumsal satış sitemiz ve Türkiye genelinde 600’den fazla satış noktamız ile ithal ettiğimiz enstrüman ve aksesuarlarını, amatöründen profesyoneline tüm müzik severler ile buluşturmaktayız.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.