x
  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ GARANTİSİ ®
  • %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0541 481 93 93
  • 50 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
2017 Nisan 20

Hangi Müzik Aleti? 4.5 100

İnsanlar, hobi olsun ya da kazanç amaçlı olsun diye zaman zaman müzik aleti satın almak isterler. Benim evimde de enstrüman var, konu içerisinde geçecek olan enstrümanlardan farklı olsa da yine de müzik aletlerimin olduğunu söylemem gerekiyor. İnsanlar müzik aleti seçerken kendi yapı ve karakterlerine göre seçerler. Kimi insan üflemeli çalgılardan daha fazla haz alırken kimileri de vurmalı çalgılardan yana tercihlerini yaparlar. Hayat akışları ne şekilde ise dinledikleri ve çaldıkları enstrümanlar da buna göre şekillenir. Günümüz piyasasında o kadar çok müzik aleti var ki tercihte bulunmak için ya müzikten çok iyi anlamak gerek ya da ruh yapısından. Her insan için aynı müzik aletinin uygun olduğunu söylemek kesinlikle yanılgıya götürür. Bu satılar belki de size çok abartılı geliyordur ve kendi kendinize elektro gitar çalan bir insan ile bağlama çalan bir insan arasında ne gibi fark vardır veya ruh hallerinde ne gibi değişiklik olabilir ki böylesine bir seçim yapma zorunluğunda hisseder kendini. Bu soruyu sorarken bir de kendi ruh halinizi göz önüne alın. Mesela kaval veya ney çalmayı seven bir insansınız. Muhtemelen ruh haliniz sakindir. Böyle bir ruh yapısına sahip iken elinize sesi çok yüksek çıkan ve kulaklarınızı tırmalayacağını düşündüğünüz bir aleti almak ister misiniz? Kesinlikle cevabınız “hayır” olacaktır. Çünkü ruh halinizi yansıtmayan bir müzik aletinden ne hoşlanırsınız ne de elinize yakıştırırsınız.

Seçim yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Müzik aleti satın almaya ve çalmak için ders almaya karar vermeden önce iyi bir analiz yapmanız gerekiyor. Mesela hangi müzik aletini kendinize daha çok yakıştırdığınızı analiz etmeniz gerekiyor. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz. Muhtemelen karar verdiğinizde uzun süredir müzik piyasası içerisindesinizdir. Yani “piyasa” derken alışveriş anlamında demedim. Bir şekilde müzik dünyası ile hasbihaliniz vardır ve müzikle aranız çok iyidir. Bu durumda yapmanız gereken öncelikli şey hangi tarz müzik dinlediğinizi gözünüzün önüne getirmeniz olacaktır. Aslında her insan her müziği bir şekilde dinler. Yani elektro gitarlar ile yapılmış bir müziği dinleyen biri arabesk müzik dinleyemez diye bir kural elbette yoktur. Ancak hareketli müzikleri daha çok sevdiğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Bu durumu netleştirdikten sonra hangi aletin size daha yakın olduğunu daha rahat kavrarsınız ve bu şekilde satın alacağınız enstrümanın isabetli bir seçenek olduğunu görürsünüz. Zaten aksine bir durum söz konusu olursa kesinlikle kısa sürede satın aldığınız müzik aletini elinizden bırakmak için çaba harcamak durumunda bile kalabilirsiniz.

Müzik ruhun gıdasıdır

Atalarımız bir şey demişlerse kesinlikle altında yatan bir takım nedenler vardır veya ben böyle düşünüyorum. Müziğin yaşı belki insanlık yaşı ile akrandır. Antik Yunan döneminde veya Asya ülkelerinde eski dönemlerde insanları tedavi ederken müzik ile terapi ederlerdi. Bu kesinlikle etkili bir yöntemdir ve hastanın daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Günümüzde de bu tekniği kullanan bazı alternatif tıp uzmanları vardır. Müzik seçerken bunlar, daha çok hastanın hastalık durumuna göre tercihte bulunurlar. Ruhu sıkılmış bir hastaya dinletilecek müziğin elbette hareketli olması gerekiyor. Elektro gitar ile yapılan bir müzik buna uygun olabilir. Ama aksine bir müzik dinletilirse hastanın hastalık derecesi belki de daha da yükselecektir. Yani seçim yapmada mahir olmak da başka bir maharet ister…

Paylaş
Beğen
Bir şeyleri doğru yapıyoruz ki 1960 yılından beri her zaman sizlerin öncelikli tercihi olduk. 1960 senesinde Ankara’da kurulan firmamız geçen her yıl içerisinde büyüyerek bugün 74 markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş durumdadır. Ankara'da 1, İstanbul'da 5 perakende mağazamız, www.1enstruman.com online satış sitesimiz www.cangozbayi.com kurumsal satış sitemiz ve Türkiye genelinde 600’den fazla satış noktamız ile ithal ettiğimiz enstrüman ve aksesuarlarını, amatöründen profesyoneline tüm müzik severler ile buluşturmaktayız.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.