x
  • TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ GARANTİSİ ®
  • %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ 0541 481 93 93
  • 50 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
2017 Mayıs 03

Dinlendirici Müziklere Bakış Açısı 4.5 100

Müzikler, tarz itibariyle birbirinden farklıdır. Her müzik her ruha aynı duyguyu vermez. Bazı müzikler çalınırken insanın uykusu gelir, bazılarında insan duygusallaşmaya başlar, bazılarında ise ruhun dinlendiğini hisseder insan. Yani her ses farklı bir duygu içerir. Bu yüzden dinlenilen müzik önemlidir. Bir başka önemli konu ise dinleme zamanıdır. İnsanlar, bir iş yaparken enerji dolu olmak isterler, işi daha hızlı yapmak, daha fazla verimli olmak ve işten sıkılmamak için bu şarttır. Böyle bir durumda, duygusal bir müziğin açık olması, kesinlikle istenen sonucu elde etmeye yaramaz, aksine işin akışını durağanlaştırır ve beklenen sonuç elde edilmez. Fakat bunun aksine hareketli bir müzik açık olduğunda, işin seyri bir anda değişmeye başlar ve akıcı bir iş sonucunu elde etmek mümkün hale gelir. İşte tıpkı bunun gibi bazen de insanın ruhunu dinlendirmeye ihtiyacı olur. Müzik ile ilgili daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Tarihi, bir hayli uzun dönemlere dayanan müzik, bir dönem ve hatta günümüzde bazı alanlarda, terapi aracı olarak kullanılır. Yani sağlığın düzelmesi için müzik dinletilir. Farklı müzik aletleriyle yapılan bu müzikler arasında klarnet de önemli bir yer tutar. Zaman zaman çalınan bu aletler sayesinde insanın ruhunda belirgin bir şekilde dinlenmenin emareleri görülmeye başlar. İşte tam da bu noktada çalgı aletinin maharetli yönleri kendini göstermeye başlar.

Klarnet ve ruh dinlendirmek

Aslında yapı itibari ile klarnetlere bakıldığında, daha çok hareketli müziklere uyan bir çalgı aleti gibi durur. Ancak notaların değişken olduğunu ve her tarza uygun olduğunu unutmamak gerekiyor. Her ne kadar hareketli anlarda kendilerini daha fazla gösteren aletler olsalar da zaman zaman notaları sayesinde işlevlerinin değişebildiğini de söylemek gerekiyor. Anadolu topraklarının bazı kesimlerinde, ağıtlar yakılır, özellikle de hüzün ifade eden günlerde. Ancak bu yerlerdeki çalgı aleti, geleneksel olarak klarnetler olur. Dolayısıyla bu hüzünlü atmosfere eşlik etmek için ağır tempolu bir müzik çalınabilir. Aynı şekilde dinlendirici olması özelliği de yine notaların maharetli yönleriyle elde edilebilir. Her notanın kendine göre bir sesi var ise mutlaka bu notalardan ruh dinlendirici müziklerin elde edilebildiğini de kabul etmek gerekiyor. Tabi bu, tamamen çalan kişinin ustalığına ve biraz da alışkanlığına bağlıdır. Bazı ustalar sadece hareketli müziklerde kendilerini yetiştirdikleri için veya daha çok bu alana yöneldikleri için duygusal veya ruh dinlendirici müziklere pek alışık olamayabilirler. Dolayısıyla çıkan ses her ne kadar ortamın atmosferine uygun olsa da bir yerde ustalığın farklı alan üzerinde yoğunlaşmış olmasının etkisiyle birlikte istenen sonuç elde edilemeyebilir.

Ruhun dinlenmeye, kalbin dinlemeye ihtiyacı vardır. Müzik ise her ikisini bir arada yapabilen iksirli bir güce sahiptir. Çalınan müzik ile ilham bulmak da böyle bir şeydir. Şiir yazanlar daha iyi bilirler. Bir konuya adapte olabilmenin en güzel yolu bir dinletiden faydalanmaktır. Ahengine uygun şiir yazmak veya bir yazı yazmak için kullanabilecek müzik türlerinden bir kısmını da klarnetler ile yapılan müzikler oluşturuyor. Yani bu müzik aletinin şekline şemailine bakarak karar vermek yerine, ustalarından dinlemek çok daha doğru sonuca ulaşmayı sağlayabilir.

Paylaş
Beğen
Bir şeyleri doğru yapıyoruz ki 1960 yılından beri her zaman sizlerin öncelikli tercihi olduk. 1960 senesinde Ankara’da kurulan firmamız geçen her yıl içerisinde büyüyerek bugün 74 markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş durumdadır. Ankara'da 1, İstanbul'da 5 perakende mağazamız, www.1enstruman.com online satış sitesimiz www.cangozbayi.com kurumsal satış sitemiz ve Türkiye genelinde 600’den fazla satış noktamız ile ithal ettiğimiz enstrüman ve aksesuarlarını, amatöründen profesyoneline tüm müzik severler ile buluşturmaktayız.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.